Warto wiedzieć
Typowe cechy drewna
Drewno jest materiałem naturalnym i ekologicznym, posiadającym bardzo dobre właściwości. Jestelastyczne i wytrzymałe, łatwo poddaje się obróbce oraz jest dobrym izolatorem akustycznym Jako produkt ekologiczny jest całkowicie odnawialny, dzięki czemu jest chętnie wykorzystywany zarówno w budownictwie jak i dekoracjach. Jego właściwości w dużym stopniu zależą od gatunku drzewa, z którego pozyskujemy surowiec, gęstości, wilgotności i kierunku anatomicznego.
Pęcznienie i kurczenie się drewna
Drewno podczas użytkowania potrafi dostosować się do warunków, które panują w jego otoczeniu, w szczególności drewno surowe. Najbardziej widocznymi zmianami są zmiany wymiarów liniowych oraz objętości drewna. Wynika to ze zmianą wilgotności drewna, a ta z kolei zależy od wilgotności otoczenia. W skutek tego zjawiska są pęknięcia desorpcyjne i wypaczanie się. Nie ma to wpływu na użytkowanie danego wyrobu.
Wycieki żywicy
Drewno z drzew iglastych ma w sobie przewody żywiczne, wypełnione żywicą. Na początku użytkowania takiego drewna może dojść do wycieków żywicy. Po pewnym czasie żywica zasycha, staje się krucha i bez problemu można ją usunąć. Pozostałe ślady po żywicy można usunąć specjalnymi preparatami.
Sęki i usłojenie drewna
Sęki i słoje są naturalnym elementem drewna. Są to typowe cechy charakterystyczne i nie mają ograniczeń ilościowych. Mogą się różnić w liczbie i wielkości, co dodaje niepowtarzalnego charakteru.
Szorstka powierzchnia/frędzle
Szorstka powierzchnia powstaje wskutek wtórnego podnoszenia się struktury drewna, występuje najczęściej w obszarze sęków oraz przy niekorzystnym układzie przyrostów rocznych. Pomimo dokładnej obróbki może wystąpić to zjawisko. W przypadku cięcia poprzecznego drewna mogą pojawić się niewielkie frędzle, których nie da się uniknąć. Cechy te nie stanowią powodów do reklamacji.
Drobne otwory
Małe otwory w drewnie spowodowane są działalnością owadów, które żerują w świeżym drewnie. Otwory te nie są zagrożeniem dla innych elementów drewnianych, które są w ich pobliżu.
Pleśń i sinizna
Drewno które zostało impregnowane ciśnieniowo w autoklawie posiada wysoką wilgotność względną. Zwłaszcza w czasie lata może przez to występować miejscowo pleśń i sinizna. Można się tego pozbyć poprzez wytarcie albo wywietrzenie elementu. Taka wada nie wpływa niekorzystnie na drewno i nie ma znaczenia co do jego wytrzymałości.
Widoczny rdzeń
Drewno które zostało impregnowane ciśnieniowo w autoklawie posiada wysoką wilgotność względną. Zwłaszcza w czasie lata może przez to występować miejscowo pleśń i sinizna. Można się tego pozbyć poprzez wytarcie albo wywietrzenie elementu. Taka wada nie wpływa niekorzystnie na drewno i nie ma znaczenia co do jego wytrzymałości
Płyta OSB
Płyta sklejana „sklejka”
Płyta meblowa
Deska elewacyjna „podbitka”